صفحه جدا

زندگی پژوهی : دانلود صدها نمونه زندگی پژوهی


[vc_row][vc_column][vc_column_text]

زندگی پژوهی

برای آنکه بدانیم زندگی پژوهی چیست و با مفاهیم زندگی پژوهی و همچنین نمونه زندگی پژوهی آشنا شویم می بایست در ابتدا مطلب مهمی را به اختصار بیان کنیم.

سبک زندگی انسان همواره نقش مهمی را در تعلیم و تربیت وی دارد.به طوری که هر چه سبک زندگی اسلامی و ایرانی در کشور ما حکمفرما گردد بهتر می توانیم با فرهنگ و تمدن خود عجین شده و بهترین نوع تعلیم و تربیت را در زندگی خود به کار بندیم.آنچه قابل اهمیت است اینکه برای رسیدن به زندگی بهتر و فرهنگ والا تر ما می بایست در ابتدا سبک زندگی اسلامی و ایرانی را در جامعه نهادینه سازیم. در جامعه کنونی و در کشور ایران سبک زندگی کمک شایانی در بهبود زندگی در جامعه می کند. وبایستی این سبک برتر در جامعه تقویت گردد.با توجه به اینکه نیازمندیم این سبک را در کشور اسلامی مان بهینه سازیم باید از ارکان و موارد زیاده بهره بگیریم . یکی از این ارکان و موارد مختلف طرحی است که در سالهای اخیر در آموزش و پرورش و به خصوص استان همدان اجرایی شده است.این طرح که زندگی پژوهی نام دارد به بررسی داستان های مختلف پرداخته و آنها را شرح و بسط می نماید.بعد از بررسی و بسط داستان های مختلف از دیدگاه های مختلف به تحلیل و بررسی آنها پرداخته و از بطن داستان ها و قصه های مختلف که برگرفته از فرهنگ و تمدن مرز و بوم ایران عزیز است به طرح سوال می پردازد. در طرح زندگی پژوهی سوالاتی از داستانهای مختلف مطرح شده و در نهایت به نتایج اخلاقی داستان پرداخته می شود.

اهمیت زندگی پژوهی 

اگر بخواهیم در رابطه با اهمیت زندگی پژوهی بدانیم ذکر این نکته کافی است که در ابتدا نگاهی به خود و فرهنگمان در جامعه بیندازیم. اگر بخواهیم فرهنگ و سبک زندگی مان در جامعه اعتلا یافته و روز به روز بهتر شود می بایست راهکارهای مختلفی را به کار بندیم. همانطور که عرض کردیم یکی از بهترین راهکارها درس گرفتن از نتایج اخلاقی داستان ها و قصه های کهن ایرانی و اسلامی است.داستان های ایرانی و اسلامی معمولا سبک زندگی برتر را تبلیغ می کنند و این در جهت بالابردن و ارتقای شخصیت ما نقش بسیار تعیین کننده ای را ایفا می کند.بنابر این می بایست باید داستان های مختلف را بررسی کرده و از نتایج حاصل از آنها در زندگی بهره بگیریم.

جایگاه زندگی پژوهی

زندگی پژوهی در سالهای گذشته در نظام آموزشی ما جایی نداشت و هیچ تحقیقی در این رابطه انجام نمیشد. ولی در سالهای اخیر این مقوله جایگاه بسیار معتبری را به خود اختصاص داده است. نظام آموزش و پرورش می کوشد این فرایند پژوهشی را ابتدا به صورت آزمایشی و سپس به صورت رسمی در کشور اجرا نماید. بدیهی است که در صورت پرداختن به مبحث زندگی پژوهی در آموزش و پرورش می توان این پژوهش عملی را در سایر ارگان های آموزشی مانند وزارت علوم نیز بسط و گسترش داد.

مراحل زندگی پژوهی

مراحل زندگی پژوهی مانند سایر تحقیقات آموزشی فرایندی اصولی و بر طبق اصول نگارشی و تحقیقاتی خاصی است. در زندگی پژوهی ابتدا می بایست به نقل داستان مخصوصا داستان های ایرانی و یا داستان هایی که فرهنگی شبیه فرهنگ کشور ما را دارند بررسی نموده و بعد از بررسی و نگارش داستان به طرح سوال از متن داستان پرداخته شود.بعد از بررسی سوالات نتایج اخلاقی را از متن زندگی پژوهی استخراج می کنیم که بتوانیم آنها را در زندگی روزمره به کار بندیم.

نتایج زندگی پژوهی

برای بررسی نتایج زندگی پژوهی می بایست به نکات اخلاقی موجود در داستان مراجعه کنیم. هر داستان بالطبع نتایج اخلاقی خاصی را در بر دارد. نتایج اخلاقی موجود در داستان ها می تواند زندگی و سبک آن را در ما ارتقا داده و باعث پیشبرد اهداف معنوی در جامعه گردد.

نمونه زندگی پژوهی

با توجه به اینکه برای نگارش زندگی پژوهی احتیاج به نمونه و الگوی زندگی پژوهی است. معلمان گرامی میتوانند با مراجعه به سایت ما از نمونه زندگی پژوهی در رابطه با الگو برداری در مقاطع مختلف مانند زندگی پژوهی ابتدایی یا دبستان ، زندگی پژوهی در مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم بهره گیرند.

دانلود زندگی پژوهی

با توجه به آنچه گفتیم معلمان برای نگارش زندگی پژوهی احتیاج به منبعی غنی و قابل اعتماد دارند. بانک فایل پژوهشی معلمان این امکان را برای معلمان عزیز میسر ساخته است. معلمان و دانش آموزان عزیز می توانند از صدها  فایل مفید و ارزشمند زندگی پژوهی که در این پایگاه موجود است استفاده نمایند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][eddrecent][/vc_column][/vc_row]

زندگی پژوهی : دانلود صدها نمونه زندگی پژوهی - پژوهش سرای فرهنگیان
no-img
پژوهش سرای فرهنگیان

زندگی پژوهی : دانلود صدها نمونه زندگی پژوهی - پژوهش سرای فرهنگیان


پژوهش سرای فرهنگیان

برنامه سالانه و تقویم اجرایی تدبیر و تعالی مقطع ابتدایی و متوسطه طرح جابر اختصاصی سفارش اقدام پژوهی