no-img
پژوهش سرای فرهنگیان

بررسی وارزیابی نقش مراکز مشاوره در کشور در رفع تعارضات خانوادگی - پژوهش سرای فرهنگیان


پژوهش سرای فرهنگیان

برنامه سالانه و تقویم اجرایی تدبیر و تعالی مقطع ابتدایی و متوسطه طرح جابر اختصاصی سفارش اقدام پژوهی

ادامه مطلب

بررسی وارزیابی نقش مراکز مشاوره در کشور در رفع تعارضات خانوادگی
zip
ژوئن 11, 2022
۱۵,۰۰۰ تومان
۱۵,۰۰۰ تومان – خرید

بررسی وارزیابی نقش مراکز مشاوره در کشور در رفع تعارضات خانوادگی


بررسی وارزیابی نقش مراکز مشاوره در کشور در رفع تعارضات خانوادگی درس راهنمایی و مشاوره در خانواده پودمان روانشناسی و سلامت خانواده

بررسی وارزیابی نقش مراکز مشاوره در کشور در رفع تعارضات خانوادگی درس راهنمایی و مشاوره در خانواده پودمان روانشناسی و سلامت خانواده با فرمت ورد و قابل ویرایش در 27  صفحه

بررسی وارزیابی نقش مراکز مشاوره در کشور در رفع تعارضات خانوادگی  تحقیق آماده پودمان علمی کاربردی  می باشد که توسط بانک فایل پژوهشی معلمان طراحی و تدوین گردیده است و بسیار کامل و شامل کلیه موارد مورد نیاز در یک تحقیق پودمان علمی کاربردی است.تحقیق آماده بررسی وارزیابی نقش مراکز مشاوره در کشور در رفع تعارضات خانوادگی  شامل بخش های زیر است :

1.      مقدمه

2.     سوابق تحقیق

3.     متن تحقیق

4.     نتیجه گیری

5.     پیشنهادات

6.     منابع و ماخذ

بخشی از تحقیق آماده بررسی وارزیابی نقش مراکز مشاوره در کشور در رفع تعارضات خانوادگی  را مشاهده می کنیم .

مقدمه

همه انسانها از توانایی های بی حد و سازنده ای برخوردار هستند این که چقدر و تا چه اندازه به این توانایی های خود واقف باشند و یقین و باور برسند. تغییر و تحول دنیای امروز اقتضا می کند انسان ها بیشتر از گذشته ها به توانایی های باطنی خود تکیه کنند.

در دنیای امروز متاسفانه یا خوشبختانه با به روز شدن علم و پیشرفت تکنولوژی روز به روز شاهد از بین رفتن اعتماد به نفس، خستگی روحی و جسمی، نا امیدی، ناهنجاریهای اجتماعی، خشونت، ترس و حقارت در بین کودکان و نوجوانان و حتی متاسفانه نونهالان ما وجود دارد و حتی این بحرانهای عاطفی بین بزرگسالان و خانواده ها نیز رشد و رواج پیدا کرده که می تواند بسیار مخرب و حتی نابودی نسلی انجام می گیرد که می توان با مشاوره و مشورت اساتید و کسانی که در این راه خبره هستند کمک بگیریم تا جامعه ای پرنشاط و خانواده ای موفق داشته باشیم.

امروزه اگر چه با پیشرفت و به روز شدن علم و سطح خانواده ها جامعه ای به نظر روشن‌فکر را پیش رو داریم ولی متاسفانه فرهنگ سازی در این زمینه نشده که برای کاهش و از بین بردن تنش و ناهنجاری های فردی و اجتماعی به مراکز مشاوره رجوع کنیم و کمی از دغدغه های فکری و روحی و جسمی خود را کاهش دهیم.

اگر خانواده ها، جامعه و مردم بدانند همان‌طوری که فرزندان عزیزمان به لباس، پوشاک و غذای جسم نیازمند است به همان اندازه به غذای روح نیز نیازمند است، می شود تا حدودی از این مشکلات روحی و روانی بین فرزندان خود جلوگیری کنیم.

مراکز مشاوره، یکی از نهادهای بسیار مهم در این زمینه می تواند یاری گر بسیاری از خانواده ها، نهادها، سازمانهای اداری و حقوقی و مراکز تعلیم و تربیت به همه عموم مردم معرفی شود تا بتواند مشکلات و دغدغه های روحی و روانی خود را مطرح و درصدد رفع و رجوع آن برآیند، که این خود مستلزم فرهنگ‌سازی در مدارس و این سازمان ها و نهادها خواهد بود و می توان در این باره خانواده ها را دعوت به این مراکز کرد تا بتوان نسلی سالم و موفق داشته باشیم.

مراکز مشاوره با هدف رفع اختلافات خانوادگی و حل مسایل و مشکلات خانواده‌ها از طریق مشاوره و گفت‌وگو  و هم‌چنین تحکیم و تقویت بنیان خانواده راه‌اندازی شده‌اند.  در همین راستا حتی تفاهم‌نامه‌ای میان دادگاه‌های خانواده و مراکز مشاوره مبنی بر هم‌کاری انعقاد شده است.

سوابق تحقیق

براساس تحقیقات انجام شده توسط روان‌شناسان، افرادی که از همان ابتدا یعنی قبل و هنگام ازدواج با آگاهی یا کمک  و مشورت هم‌سر خود را انتخاب کنند و در انتخاب و گزینش صحیح اطلاعاتی کسب کنند. در ادامه‌ی زندگی مشترک از رضایت بیش‌تری برخوردار می‌شوند و از زندگی خود لذت بیش‌تری می‌برند. مراکز مشاوره با منظور رفع مشکلات خانوادگی و حل مسایل خانواده‌ها راه‌اندازی شده‌اند و به طور قطع نقش موثری در کاهش اختلافات و آمار طلاق دارند.

حسنی (1389) معتقد است که  زوج‌هایی که قبل از حاد شدن مشکل به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند و با نیت اصلاح زندگی از برنامه‌های مشاوره‌ای استفاده می‌کنند و خواستار دریافت خدمات مشاوره‌ای هستند، نسبت به افرادی که از خدمات مشاوره‌ای استفاده نکرده‌اند و یا این که تنها یکی از طرفین خواستار استفاده از خدمات مشاوره‌ای باشند، در پذیرش مشکل و حل آن موفق‌تر هستند.

اکبری (1390) در تحقیقی به این نتیجه رسید که  زمانی که زن و مرد پا به عرصه‌ی زندگی مشترک می‌گذارند، حتی اگر انتخابی آگاهانه و از روی شناخت هم انجام داده باشند باید توجه کنند که به واسطه‌ی تربیت خانوادگی متفاوت و ویژگی‌های روان‌شناختی منحصر به فردی که دارند ممکن است در زندگی مشترک با مسایل و مشکلاتی روبه‌رو شوند که اجتناب‌ناپذیر است و این امر ممکن است تقریباً در 5 سال اول زندگی مشترک و به خصوص سال اول اتفاق بیفتد و به تدریج با کسب شناخت بیش‌تر و پذیرفتن هویت یک‌دیگر و تلاش در جهت درک یک‌دیگر و رسیدن به تفاهم این مسایل کاهش می‌یابد و اگر افراد نتوانند به تفاهم برسند و دنیای زندگی مشترک را از دنیای تجرد جدا کنند و هر کدام بخواهند در زندگی تک‌روی کنند، این امکان وجود دارد که مسایل و مشکلات روزبه‌روز شدیدتر شود و با افزایش عمق آن، زمینه‌ی ایجاد بحران و طلاق عاطفی در خانواده ایجاد ‌گردد. بنابراین خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که همواره مطالعه، افزایش اطلاعات، آموزش دیدن و مشاوره و مشورت و هم‌فکری با اهل فن به طی مسیری هموار در زندگی کمک می‌کند، بنابراین باید دقت کنند که چنان چه مسایل حل نشده باقی بمانند، با گذشت زمان و افزایش مشکلات، دیگر حل آن‌ها به سادگی امکان‌پذیر نیست.

هم‌چنین در این راستا خانواده‌های طرفین باید آگاهی و بصیرت لازم را داشته باشند و از تعصبات و حساسیت‌های خود کاسته و همواره بی‌طرف در پی آموزش راه‌کارهای تقویت بنیان خانواده و حل مسایل و مشکلات باشند. نه این که باعث تشدید مشکلات طرفین ازدواج شوند و در واقع زمینه‌های استقلال همسران را فراهم کنند.

متن اصلی تحقیق

همان‌طور که مشخص است پیش‌گیری بهتر از درمان است، بنابراین خانواده‌های اندیش‌مند باید همواره درصدد بالا بردن اطلاعات و غنای روابط زناشویی خود باشند و این هدف میسر نمی‌شود مگر این که خانواده‌ها به دنبال بالا بردن آگاهی و کسب تجربه از منابع ذی‌صلاح باشند. اما اگر این زمان را از دست دادند، لااقل باید زمانی که مشکلات خود را نشان داد و اثرات نگران کننده‌ی آن مشخص شد، هر چه سریع‌تر به فکر راه‌حل اصلاحی و تأثیرگذار باشند و افکار و پیش‌زمینه‌ی منفی از مشاوره را از خود دور کنند و از افرادی که تخصص، رشته و تجربه‌ی آن‌ها مشاوره است کمک بگیرند و با آن‌ها هم‌فکری کنند.

برای دانلود تحقیق آماده بررسی وارزیابی نقش مراکز مشاوره در کشور در رفع تعارضات خانوادگی  از این قسمت اقدام کنید.موضوعات :

درباره نویسنده

پشتیبان پژوهشسرای فرهنگیان: مدیران فردا 3917 نوشته در پژوهش سرای فرهنگیان دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید